عصاره مخمر

مخمرهای خوراکی دسته‌ای از میکروارگانیسم‌های مفید محسوب می‌شوند. از این مخمرها به عنوان کارخانه تولیدکننده ترکیبات سودمند مانند انواع آمینواسیدها، ویتامین‌های گروه B، پروتئین‌های قابل هضم، ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ترکیبات معدنی مثل سلنیوم، کروم، فسفر، روی، آهن، مس، منیزیوم، منگنز و پتاسیم نام برده می‌شود. اگر چه علی رغم محتوای ارزشمند درون مخمر، دسترسی به این ترکیبات به دلیل حفاظت دیواره سلولی ضخیم مخمرها در حالت عادی امکان‌پذیر نیست. دستیابی به ترکیبات ارزشمند درون مخمر با شکست دیواره سلولی مخمر و تولید عصاره مخمر انجام می‌گیرد. عصاره مخمر محصولی مغذی است که در صنایع مختلف به کار برده می‌شود.

کاربرد عصاره مخمر در صنایع‌ غذایی به عنوان طعم‌دهنده

عصاره‌ مخمر به دلیل داشتن غلظت‌های بالایی از آمینواسیدهایی مثل گلوتامیک‌اسید طعم اومامی، طعم مطبوع، را القا نموده سبب تحریک قدرت چشایی، تشدید طعم و در نهایت کاهش نمک و قند مورد استفاده در مواد غذایی می ‌شود. عصاره مخمر همچنین به منظور تقویت رنگ غذا، به عنوان جایگزینی برای رنگ کارامل عمل می‌کند. بدین منظور از عصاره مخمر در فرمولاسیون موادی همچون موارد نام برده شده استفاده می‌شود.

ادویه و طعم‌دهنده

ادویه و طعم‌دهنده

coffee-2

شکلات و قهوه

نوشیدنی‌ها

آبمیوه و نوشیدنی‌ها

کاربرد عصاره مخمر در صنایع دارویی

با توجه به محتویات ارزشمند عصاره مخمر، از این ماده در صنایع دارویی برای تأمین مواد مغذی و معدنی و مواد ضروری بدن استفاده می‌شود. عصاره مخمر دارای خواص بسیاری است. برای مثال موجب تقویت کلی بدن، ایجاد اشتها، کاهش مرگ سلولی در اثر پیری سلول‌ها، تنظیم جذب مواد مورد نیاز سلول‌ها، کاهش ‌تری‌گلیسیرید خون، کاهش سطح کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب، کمک به ترمیم بافت‌های آسیب دیده، تقویت سیستم ایمنی و عصبی و حفظ، بهبود سلامت پوست می‌شود.

عصاره مخمر در صنایع دارویی

کاربرد عصاره مخمر در خوراک دام، طیور و آبزیان

عصاره مخمر به عنوان مکمل در خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده ارزشمند به دلیل وجود فیبر بالا، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، در تقویت و افزایش اشتهای دام و تأمین موارد مورد نیاز حیوان بسیار موثر است. صاحبان دام با استفاده از عصاره مخمر در خوراک حیوانات به دلیل وجود خواص نام برده شده شاهد افزایش بهره‌وری و کاهش نرخ مرگ و میر خواهند بود.

خوراک دام